400015-2016 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Larmsystem
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Detta meddelande omfattas av: Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende flytt och uppgradering av larm.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna annons avser förhandsinsyn gällande tecknande av kontrakt utan föregående annonsering på grund av att utrustningen av tekniska skäl enbart kan tillhandahållas av en leverantör, jfr 4 kap. 5§ LOU punkt 2.
Tullverket avser att flytta befintligt larmsystem inom Tullverkets lokaler i Stockholm på grund av organisatoriska förändringar. I och med flytt av befintligt larmsystem kommer vissa uppgraderingar av kortläsare, brandlarm, inbrott-, lås- och passersystem att göras.
Tullverket avser därför att ingå kontrakt med ursprunglig leverantör, Bravida Säkerhet Aktiebolag, av det befintliga larmsystemet för att genomföra flytt och erforderlig uppgradering av befintligt larmsystem.
Värdet för flytt av befintligt larmsystem och erforderliga uppgraderingar kommer att uppgå till ett värde av ca: 1 500 000 SEK.
Arbetet kommer att slutföras under kvartal 1, 2017.
Kontrakt kommer att tecknas, med ursprunglig leverantör av befintligt larmsystem, tidigast 11 dagar efter denna annons publicerats.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35121700 Larmsystem
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.