Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fruktkorgar
Referensnummer: 2.3.1-2020-068291
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av fruktkorgar (ekologisk frukt) till Läkemedelsverkets lokaler i Uppsala och Stockholm. Uppskattad mängd per vecka är 600 kg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03222000 Frukt och nötter, 03222110 Tropisk frukt, 03222300 Icke tropisk frukt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av fruktkorgar (ekologisk frukt) till Läkemedelsverkets lokaler i Uppsala och Stockholm. Uppskattad mängd frukt per vecka är ca 600 kg.