400057-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Stora containrar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Bascontainer.
Referensnummer: UH-2017-532
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44613000 Stora containrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett Ramavtal för anskaffning av Bascontainer.
I bifogad Teknisk Specifikation (TS) inkl. bilagor beskrivs krav, villkor och funktioner för en 20-fotscontainer, enligt ISO 668 1C (8x8x20 fot) som är avsedd att utgöra grund för vidare påbyggnad till en så kallad funktionscontainer.
Bascontainern är en isolerad 20-fotscontainer, med inbyggd lastväxlarram, belysning samt övriga tillägg/tillval.
Flertalet av dessa funktionscontainrar ska användas i syfte att utföra exempelvis reparationer av teknisk materiel och hantering av reservmateriel.
Containern kommer att nyttjas som en lättransporterad och snabbt omgrupperingsbar resurs vid en stor del av Försvarsmaktens förband, både nationellt och internationellt.
FMV bedömer att minst fem (5) stycken bascontainrar i olika utföranden kommer att avropas under avtalets första halvår. Detta är dock endast en uppskattad volym.
Vänligen observera att FMV ej garanterar några volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen