400067-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Dörrlås
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitalt nyckelsystem
Referensnummer: KLF2019/258
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44521110 Dörrlås
II.1.4.
Kort beskrivning
E-nämnden i Norrbottens län avser att upphandla ett digitalt nyckelsystem som samtliga 14 Norrbottens kommuner ska kunna avropa.
Ett gemensamt digitalt nyckelsystem avses upphandlas för att kunna underlätta och möjliggöra effektiviseringar, samordningsvinster och flexibilitet för flertalet kommunala verksamheter i Norrbotten samt för att nå en minskad sårbarhet inom de kommunala verksamheterna. Ett digitalt nyckelsystem anses kunna underlätta och effektivisera verksamheter så som hemtjänst, räddningstjänst, renhållning, fastighetsförvaltning och fastighetsbolag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 22 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521110 Dörrlås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 44521210 Hänglås, 44522400 Låsdelar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen