40024-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Renovering bostadsområde Aspen
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRenovering bostadsområde Aspen
BeskrivningTorsby Bostäder AB avser att utföra en ROT-renovering av 16 flerfamiljshus vid bostadsområdet Aspen i Torsby med totalt 166 lägenheter. Husen är byggda 1975-1976 och har 2 våningar över marknivå förutom hus T som har 1 våning över mark. Samtliga hur har betongplatta på mark förutom hus T som har suterrängvåning och hus L, O och S har hel källarvåning på betongplatta. Husstommar är av betong med inslag av trä och stål. Fasader av tegel med inslag av trä och plåt. Yttertak är uppstolpat med trä från betongvalvet och har betongpannor som ytskikt. Tillträde till yttertak sker via vindsluckor i trapphusen. 2021-2022 utfördes en ombyggnad av hus A där man byggde om del av bottenplan på hus A till förskola. Efter denna ombyggnad så ROT renoverades resterande lägenheter samt hela trapphus på hus A.I denna ombyggnad så utfördes ett nytt fläktrum mellan hus A och hus B. Befintlig utemiljö renoverades 2019 och detta framgår av informationsritningar ROT-renoveringen kommer att ske i 15 etapper (hus F och G i utföres i en etapp).
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91224:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45440000 Målning och glassättning, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten