400277-2017 - ResultatSverige-Lund: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LCMS-System.
Referensnummer: 17/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Institutionen för Kemiteknik avser att inköpa en ny LC-MS-utrustning inklusive en garanti bl.a. innefattande en 90 % tillgänglighet under garantiperioden, dokumentation samt utbildning. Utrustningen ska användas för analys av biomassa, biobränsle, vatten och avloppsvatten. Analysen ska vara kvalitativ och kvantitativ samt kunna jämföra olika processer. Med hjälp av utrustningen ska okända inhibitorer, ”leachables”, och extraktivämnen kunna identifieras och kvantifieras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38430000 Detektions- och analysutrustning, 38432000 Analysapparatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen