2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ombyggnad av Älmhults avloppsreningsverk
Beskrivning: I syfte att möta framtida ökade behov av VA-tjänster inom Älmhults kommun, avser Kommunen att komplettera och dimensionera upp nuvarande reningsprocesser vid Älmhults avloppsreningsverk. Större delen av ombyggnaden av reningsprocesser kommer att ske inom befintlig processbyggnad. Reningsverket kommer att vara i drift under hela projektet och reningsprocessen måste fortgå parallellt under hela ombyggnadsperioden. För att ta del av resterande förfrågningsunderlag, se Sekretessförbindelse samt AFB.66 i Administrativa föreskrifter.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45252210 Byggnation av vattenreningsverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114341:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar