400385-2022 - ResultatSverige-Vallentuna: Hantering av ofarligt avfall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Siktning av krossad sorteringsrejekt
Referensnummer: UH2021-46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tecknande av ramavtal för mottagningskontroll, stackning och siktning av krossad sorteringsrejekt samt stackning och lastning av färdigsiktat material inför utleverans på SÖRABs Avfallsanläggning Löt, Vallentuna.
Vänligen notera att anbudsgivare som inte har efterfrågad erfarenhet av att ha siktat krossad sorteringsrejekt ska före anbudslämnande utföra provsiktning på SÖRABs Avfallsanläggning Löt för att bekanta sig med materialkvalitén för att kunna lämna anbud. Krav på körperiod är två arbetsdagar, dvs åtta timmar per arbetsdag, körtid mellan 08-00-17.00 helgfri vardag. Anbudsgivare som har behov av att provsikta ska kontakta sektionschef förädling och omlastning senast 2022-06-10 för att boka in tid för provsiktning. Ersättning utgår för provsiktning. Detaljerad information återfinns i upphandlingsdokumentationen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43411000 Sorterings- och siktmaskiner, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen