Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen Aluminiumsulfat till vattenverk, ramavtal.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kodSE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Denna upphandling gäller Kretslopp och vattens behov av Aluminiumsulfat som används som fällningskemikalie vid första steget i beredningsprocessen på Alelyckans och Lackarebäcks vattenverk.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))