400455-2023 - PlaneringSverige-Skövde: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafik 2026/2027 Orust, Tjörn, Lerum, Borås och Mellersta Bohuslän
Referensnummer: VT 2026/2027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är en förannons inför kommande upphandling.
Start: 15/06/2026 alt. juni 2027/2028
På uppdrag av den Regionala Kollektivtrafikmyndigheten i Västra Götaland (RKM) har Västtrafik AB för avsikt att upphandla busstrafik med trafikstarter under 2026 – 2028. Trafiken som planeras upphandlas är linjetrafik och ingår idag i avtalen:
- Orust kommun med viss kommungränsöverskridande trafik. Ersättningen i dagens avtal är cirka 45 000 000 SEK och omfattar cirka 20 bussar och 460 000 resor.
- Tjörns kommun och Stenungsund Express Trafikåtagandet omfattar trafik från Tjörn och Stenungsund mot Kungälv och Göteborg samt lokal linjetrafik på Tjörn inklusive skoltrafik. Ersättningen i dagens avtal är cirka 112 000 000 SEK och omfattar cirka 55 bussar och
1 800 000 resor.
- Borås Stadstrafik. Ersättningen i dagens avtal är cirka 215 000 000 SEK och omfattar cirka 65 bussar och 9 000 000 resor
- Lerum kommun med viss kommungränsöverskridande expressbusstrafik. Ersättningen i dagens avtal är cirka 90 000 000 SEK och omfattar cirka 40 bussar och 1 100 000 resor.
- Express Fyrbodal. Trafikåtagandet består av tre expressbusstråk samt lokala linjer som försörjer expressbusstråken.
Ersättningen i dagens avtal är cirka 150 000 000 SEK och omfattar cirka 45 bussar och
1 300 000 resor.
- Mellersta Bohuslän linjetrafik inom kommunerna Lysekil, Sotenäs och Munkedal samt skoltrafik i Lysekils kommun.
Ersättningen i dagens avtal är cirka 50 000 000 SEK och omfattar cirka 30 bussar och 500 000 resor.
Planerat att ingå i upphandlingen är landsbygd- och områdestrafik, vars främsta syfte är att mata till de större knut- och bytespunkterna inom avtalets upptagningsområde samt att stödja arbetspendling och studieresor och andra målpunkter inom upptagningsområdet. Även viss expressbusstrafik planeras ingå. Expressbusstrafiken planeras dock att minska och kommer ersättas med tåg enligt ”Målbild tåg 2035” som är en del av trafikförsörjningsprogrammet.
Västtrafik planerar att genomföra två eller tre upphandlingar som omfattar Orust, Tjörn, Lerum, Borås och Mellersta Bohuslän med ett eller flera trafikåtaganden i varje upphandling. Trafikstarterna varierar och kommer uppges i upphandlingen.
Upphandling kommer att ske under förutsättning att beslut om allmän trafikplikt fattas av RKM. Beslutet kommer att föregås av samråd med intressenter.
Västtrafik har för avsikt att inleda anbudsförfarandet under vår/sommar 2024 samt höst/vinter 2024/25.
Tider, områden, innehåll och omfattning i de planerade upphandlingarna kan komma att avvika gentemot angivna områden och volymer.
Enstaka eller flera av områdena kan komma att lyftas ur upphandlingen efter genomförda samråd, slutförda förlängningsförhandlingar eller efter förhandlingar med övriga intressenter.
Västtrafik kan komma att samordna upphandlingen av dessa områden med andra trafikupphandlingar.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)