400498-2019 - ResultatSverige-Tyresö: Sportartiklar och -utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Idrottsredskap
Referensnummer: 2018/KSUH 0054
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37400000 Sportartiklar och -utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för material för skolidrott, idrottsplatser, friluft, simhallar och gym till Tyresö, Haninge, Nynäshamns, Huddinge och Botkyrka kommuner. Kommunerna använder sig av en gemensam inköpscentral och samordnad varudistribution.
Följande områden ingår:
— Idrottsredskap till skolgympasalar och idrottshallar
— Fast inredning till skolgympasalar och idrottshallar
— Idrottsplatsutrustning
— Friluftsartiklar
— Simhjälpmedel och simhallsartiklar
— Gymredskap
Kommunerna tillämpar samordnad varudistribution via en gemensam distributionscentral. Södertörnskommunerna strävar efter att upphandling av varor och tjänster sker på ett kostnadseffektivt, kvalitetssäkrat, affärsmässigt och rättvist sätt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 2018/KSUH 0054
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen