400546-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorierobotar för spädning och extraktion
Referensnummer: 935-A240.884/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett avtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov regionalt inom nationellt forensiskt centrum. Avtalet omfattar leverans av:
— En (1), för kunden anpassad, spädningsrobot för upplösning och spädning av material (oljor, pulver och tabletter) med kapacitet att hantera ca 20-80 prover/sekvens,
— En (1), för kunden anpassad, extraktionsrobot för vätske-vätske extraktion av material (pulver, tabletter och växtmaterial) med kapacitet att hantera ca 500 prover/dygn.
Med robot avses såväl hårdvara som styrdator och programvara för kvalitetssäker och användarvänlig hantering.
Upphandlingen är uppdelad i två avtalsområden.
A. Spädningsrobot
B. Extraktionsrobot