400632-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förvaltning och drift av fastigheten Office One, Arlanda
Referensnummer: SDA 2022-02042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70330000 Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis
II.1.4.
Kort beskrivning
Sweadavia Real Estate AB inbjuder härmed entreprenörer att anmäla sitt intresse att delta i upphandlingen av ”förvaltning och drift av fastigheten Office One” med adress Tornvägen 17A, vid Arlanda flygplats.
Obligatorisk omfattning:
Teknisk förvaltning och administrativ, Office OneDrift av fastigheten, Office One
Optioner:
Ekonomisk förvaltning/redovisning, Office OneTeknisk förvaltning och administrativ, 2 framtida objekt, kontor eller flygplatsbyggnad på Arlanda, ca 15 000 m2 per objekt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tilldelat kontrakt kommer att genomföras som en ABFF.15, allmänna bestämmelser för entreprenader inom fastighetsförvaltning och service.