400684-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Post- och telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Kontaktcenterlösning A530.190/2017 (Ansökningsinbjudan)
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64000000 Post- och telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Polismyndigheten har behov att upphandla ny kontaktcenterlösning i form av ett kontrakt med en leverantör under de närmaste fyra till sju åren.
Polisen har en stor kontaktcenterverksamhet och hanterar cirka 5,5 miljoner samtal per år av cirka 100 upp till 420 samtidiga operatörer och cirka 1 000 registrerade operatörer.
Polisens kontaktcenter (PKC) tar upp polisanmälningar via telefon eller Polisens internetbaserade anmälningstjänst och vidtar tillräckliga åtgärder för att beslut om ärendets fortsatta handläggning ska kunna fattas. Därutöver tar PKC emot och dokumenterar tips och annan information som kan vara av vikt för polisarbetet. PKC utgör också en stödfunktion till andra enheter inom Polisen vid krissituationer och i samband med katastrofregistrering. PKC samarbetar med de sju regionala ledningscentralerna och den nationella telefonväxeln.
Polisen har också ett internt kontaktcenter som support av den egna verksamheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 105 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling genomförs som ett förhandlat förfarande i enlighet med 4 kap. 1 § lagen (2011:1029) om upphandling på försvars- och säkerhetsområdet (LUFS).
Upphandlingsformen innebär att upphandlingen sker i två steg:
Steg 1. Kvalificering av företag
Steg 2. Anbudsfas
Genom denna Ansökningsinbjudan ges företag möjlighet att inkomma med en anbudsansökan om att delta i Polisen upphandling avseende ”kontaktcenterlösning”.