400705-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Elektroniskt säkerhetslås
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyckelfritt låssystem för hemvården
Referensnummer: 2018-214
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser specifikt köp av nyckelfritt låssystem för hemvården.
Arvika kommuns hemvård vill införa nyckelfritt låssystem till brukarnas bostäder. Detta för att komma ifrån användandet av enskilda nycklar och koder, samtidigt öka säkerheten. Uppskattningsvis handlar det till en början om en kvantitet på ca 500 st. lås. Lösningen på låssystemet ska vara digital där öppning av dörrar sker med en applikation i mobiltelefonen.
Inom kommunen finns det både tätort och landsbygd. Brukarnas bostäder är delvis belägna inom flerfamiljshus med gemensam trappuppgång samt i egna fastigheter. Ett antal fastigheter är äldre och det innebär att det idag finns en variation av olika sorters lås.
Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/
Upphandlingen genomförs under förutsättning att den ryms inom för ändamålet budgeterade medel eller politiska beslut. Vid avbrytande av upphandlingen äger anbudsgivaren inte rätt till ersättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 44521100 Lås, 44521110 Dörrlås, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser specifikt köp av nyckelfritt låssystem för hemvården.
Arvika kommuns hemvård vill införa nyckelfritt låssystem till brukarnas bostäder. Detta för att komma ifrån användandet av enskilda nycklar och koder, samtidigt öka säkerheten. Uppskattningsvis handlar det till en början om en kvantitet på ca 500 st lås. Lösningen på låssystemet ska vara digital där öppning av dörrar sker med en applikation i mobiltelefonen.
Inom kommunen finns det både tätort och landsbygd. Brukarnas bostäder är delvis belägna inom flerfamiljshus med gemensam trappuppgång samt i egna fastigheter. Ett antal fastigheter är äldre och det innebär att det idag finns en variation av olika sorters lås.
Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/