2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn - Support och underhållsavtal Edlevo
Beskrivning: Marks kommun har, efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Tietoevry AB (559435-9001) avseende support, underhåll och vidareutveckling av verksamhetssystemet Procapita/Edlevo. Äganderätten till verksamhetssystemet Procapita/Edlevo innehas av Tietoevry AB. Genom befintligt avtal med Tietoevry AB (559435-9001) har kommunen icke-exklusiv evig nyttjanderätt till verksamhetssystemet och dess avtalade programprodukter/moduler. Underhåll, support av Procapita/Edlevo kan därför endast tillhandahållas av Tietoevry AB då det som anskaffas skyddas av ensamrätt.
Intern identifierare: 2025-121
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72267100 Underhåll av IT-programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000