2. Förfarande
Förfarande
Titel: Larm- och stationskläder för räddningstjänst
Beskrivning: Denna upphandling avser leverans av stationskläder och larmkläder för operativ personal inom räddningstjänsten. Stationskläderna ska vara funktionella, hållbara och anpassade för dagligt arbete i stationsmiljö. Larmkläderna ska uppfylla relevanta säkerhetskrav och vara utformade för att klara de påfrestningar som uppstår vid operativa insatser och akuta uttryckningar. Upphandlingen omfattar produkternas leverans, kvalitetssäkring och eventuella anpassningar, med syfte att säkerställa långsiktigt tillförlitliga kläder som stödjer en säker och effektiv operativ verksamhet. Upphandlingen är uppdelad i två delområden. Delområde 1 Detta delområde omfattar stationskläder avsedda för personal inom räddningstjänst vid tjänstgöring som inte utgör operativ insats i brand- eller räddningsmiljö. Delområde 2 Detta delområde omfattar larmkläder avsedda för operativ personal inom räddningstjänst. Med larmkläder avses kläder som används vid utryckning och operativ insats i samband med brand- och räddningsuppdrag.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 1 - Stationskläder
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127258:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 2 - Larmkläder
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127258:Lot:2