400748-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Tvätthantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Textil- och tvättservice.
Referensnummer: UE/170094
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98311100 Tvätthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillhandahållande av textilstock; personalkläder inklusive operationskläder samt patienttextilier.
Tvättservice av tillhandahållen textilstock och eventuella kundägda textilier.
Distribution och återhämtning av allt tvättgods.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 39518000 Sjukhuslinne, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen