400754-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Markaryd: Försäkrings- och pensionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringslösning intjänad pensionsrätt.
Referensnummer: KS 2017/346.055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Markaryds kommuns ambition med denna upphandling är att skapa en möjlighet att förtidsamortera på skulden i ansvarsförbindelsen. Kommunen vill upphandla en option för att kunna avropa en försäkringslösning under avtalsperioden med varierande belopp och individer ur ansvarsförbindelsen. Individerna som kommunen avser att trygga via en försäkringslösning tillhör i huvudsak ålderskategorin 55-63 år. Kommunens ambition är att trygga ca 50 MSEK initialt men de beror på ekonomiska förutsättningar och villkor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66510000 Försäkringar, 66520000 Pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar endast försäkring av intjänad pensionsrätt (IPR).
Markaryds kommun tryggar kollektivavtalade pensionsutfästelser på olika sätt. Kommunens ambition med denna upphandling är att skapa en möjlighet att förtidsamortera på skulden i ansvarsförbindelsen. Kommunen vill upphandla en option för att kunna avropa en försäkringslösning under avtalsperioden med varierande belopp och individer ur ansvarsförbindelsen. Individerna som kommunen avser att trygga via en försäkringslösning tillhör i huvudsak ålderskategorin 55-63 år. Kommunens ambition är att trygga ca 50 MSEK initialt men de beror på ekonomiska förutsättningar och villkor.
Tillhandahållande av upphandlingsdokument:
Upphandlingsdokument erhålls genom det elektroniska upphandlingsverktyget Visma TendSign och endast i digital form. Till upphandlingsdokumentet räknas även sådana kompletterande föreskrifter för upphandlingen som lämnas före anbudstidens utgång. Eventuella förtydliganden samt kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på www.tendsign.com
Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support
Tendsign support har öppet 7:00 – 17:00.
Obs.! Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar.
Hänvisning till upphandlingsdokumentet hittas även under aktuella upphandlingar på kommunens hemsida www.markaryd.se