Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyrå 2020
Referensnummer: C2020-411
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
KAU avser att upphandla ett ramavtal med en resebyrå för avrop av resebyråtjänster enligt villkor i upphandlingsdokumentet inklusive e-avrop. Med resebyråtjänster avses traditionell resebyråtjänst och webbaserat självbokningssystem (onlinebokning) för bokning av olika typer av tjänsteresor både inrikes och utrikes. Leverantören skall tillhandahålla fullservice för tjänsteresor för KAU. Detta innebär bland annat tjänster för reseplanering och information samt beställningar/bokningar, ombokningar, avbokningar och krediteringar.
Målet med upphandlingen är att de avtalade resebyråtjänsterna av KAU, dess beställare och resenärer upplevs hålla rätt kvalitet och kostnad i förhållande till den specifika resenärens behov och resans komplexitet. Totala köp av reserelaterade köp uppgick till cirka 19 MSEK under 2019. För avtalsperioden som kommer är det svårt att veta på vilka nivåer resande hamnar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer, 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen