400755-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Konsulttjänster - Agresso (Unit 4 Affärssystem ERP)
Referensnummer: 20/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedac har Unit4 Affärssystem ERP (tidigare UBW och Agresso) som ekonomisystem och behöver kontinuerligt stöd av konsulttjänster för att underhålla och anpassa systemet. Syftet med upphandlingen är att få tillgång till kvalificerade konsulttjänster på ett enkelt och kostnadseffektivt sätt.
Tjänsten innebär följande:
Utförande av kundspecifika anpassningar i UBW och Webinfo.
Diskussionspart med andra leverantörer vars system har integration mot UBW såsom Flex, Visma Proceedo, MS Dymanics CRM on premise och Qlik.
Utförande av eventuella uppgraderingar och uppdateringar.
Support/systemstöd vid behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72261000 Stödtjänster för programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen