400783-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Vetlanda: Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemtekniska produkter, städredskap, mjukpapper och plastprod.
Referensnummer: UH-2016-107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter
II.1.4.
Kort beskrivning
Samordnad upphandling av kemtekniska produkter, städredskap, mjukpapper och plastprodukter för Vetlanda, Sävsjö, Nässjö, Eksjö och Aneby kommun och de kommunala bolagen Vetlanda Energi och Teknik AB, Withalabostäder AB och Eksjö Kommunfastigheter AB samt Höglandets Räddningstjänstförbund.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 33771000 Sanitetsartiklar av papper, 33772000 Förbrukningsvaror av papper, 39830000 Rengöringsmedel, 39831000 Tvättmedel, 39832000 Diskmedel, 39831300 Golvrengöringsmedel, 39831600 Toalettrengöringsmedel, 39831700 Tvålautomater, 39222110 Engånsgbestick och -tallrikar, 19520000 Plastprodukter, 33761000 Toalettpapper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen