See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av utrustning för analys inom områden allmänkemi, immunkemi, droger, läkemedel, proteiner och hematologi samt pre- och postanalytisk utrustning och automation
Beskrivning: Upphandling av utrustning för analys inom områden allmänkemi, immunkemi, droger, läkemedel, proteiner och hematologi samt pre- och postanalytisk utrustning och automation. Upphandlingen är uppdelad i två delområden där anbud kan lämnas på båda delområden separat.
Intern identifierare: 24RS513
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38432000 Analysapparatur
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning, 38434000 Analysatorer, 38434520 Apparater för analys av blod, 38434570 Hematologiska analysatorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 1: Anbudsinbjudan
Beskrivning: Utrustning för analys inom områden allmänkemi, immunkemi, droger, läkemedel och proteiner enligt Bilaga A Analyslista. Upphandlingen omfattar även inköp av pre- och postanalytisk utrustning, automationsbana samt allt materiel och alla tjänster som krävs för att använda utrustningen (t ex reservdelar, service, förbrukningsartiklar, reagens, kalibratorer, provhållare, utbildning och programvaror). Även reagenskostnad för analys av kontroller ingår i upphandlingen.
Huvudklassificering (cpv): 38434520 Apparater för analys av blod
Ytterligare klassificering (cpv): 33127000 Utrustning för immunanalys, 38434560 Kemianalysator, 38434570 Hematologiska analysatorer
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 2: Anbudsinbjudan
Beskrivning: Utrustning för analys inom området hematologi enligt Bilaga A Analyslista hematologi. Upphandlingen omfattar även inköp av allt materiel och alla tjänster som krävs för att använda utrustningen (t ex reservdelar, service, förbrukningsartiklar, reagens, kalibratorer, kontroller, provhållare, utbildning och programvaror). Även reagenskostnad för analys av kontroller ingår i upphandlingen.
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 38434000 Analysatorer, 38434520 Apparater för analys av blod, 38434570 Hematologiska analysatorer