400913-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling revisionstjänster 2019
Referensnummer: 18FMV6733
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
FMW avser upphandla ett ramavtal för att täcka sitt behov av revisionsuppdrag inom
Olika områden. Dessa granskningsuppdrag är av ekonomisk karaktär.
De granskningsinsatser som omfattas: S.k. budgetgranskningar, vilket innebär att granskning ska ske av de underlag som de
Strategiska försvarsföretagen, utifrån tecknande s.k. affärsavtal ska förse FMV med
och som ligger grund för årliga överenskommelser kring timpriser, påläggssatser och
Vinst. S.k. anbudsgranskning i samband med upphandlingar som riktas mot ett visst företag.
Det kan också förekomma s.k. genomförandegranskning s.k. efterkalkylgranskning och
s.k. övrig granskning.
Utöver de kontinuerliga uppdragen har FMV även behov av rådgivning och stöd inom
Diverse revisionsrelaterade områden, såsom t.ex. stöd vid behov av omvärldsanalyser
Och second opinions.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
FMV och Försvarsmakten är behov av flera leverantörer som erbjuder konsultstöd i form av revisionstjänster