401070-2020 - ResultatSverige-Växjö: Tandläkarvård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Barn och ungdomstandvård
Referensnummer: 20RGK737
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85131000 Tandläkarvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Barn- och ungdomstandvård inom Region Kronoberg.
Uppdraget innebär områdesansvaret för samtliga barn och ungdomar i åldern 0 - 23 år bosatta inom ett eller flera geografiskt definierade ansvarsområden/kommuner.
Totala volymen utgörs av cirka 7 800 barn och ungdomar i åldern 0 - 23 år fördelade på 10 distriktsområden i Älmhults (65) och Markaryds (67) kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen