401080-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Bibliotekssystem till stadsbiblioteket 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBibliotekssystem till stadsbiblioteket 2024
BeskrivningNyköpings stadsbibliotek avser att upphandla ett bibliotekssystem och en webblösning som tillsammans utgör Tjänsten. Kontraktet avser ett tjänstekontrakt med en löptid på upp till sex (6) år, och innefattar Tjänsten, ett (1) införandeprojekt inklusive utbildning och löpande support och underhåll av Tjänsten. Tjänsten ska i sin helhet tillhandahållas som en molntjänst. Nyköpings Stadsbibliotek är medelstort och innefattar ett huvudbibliotek, en bokbuss och två filialer. Vi har för närvarande (2023-10-25) 13 414 aktiva låntagare och 189 237 exemplar av media. Under det senaste året (från 2022-10-25 till 2023-10-25) hade vi på samtliga enheter 336 801 lån inklusive omlån. Under samma period har 12 322 nya exemplar lagts in i systemet och 37 227 reservationer hanterats. Stadsbibliotekets nuvarande Biblioteksystem och Webblösning är Book-IT och Arena, som tillhandahålls av leverantören Axiell. För det fall anbudsgivaren offererar samma webblösning som Beställaren i dagsläget nyttjar, avser Beställaren att nyttja den redan befintliga konfigurationen. Frågot & svar kommer att hanteras i augusti/september p.g.a. semesterledigheter.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:81263:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48160000 Programvara för bibliotek, 48161000 Administrativt bibliotekssystem