401181-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kolonialprodukter
Referensnummer: IN-IN22-0029
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal på Kolonialprodukter i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten avseende livsmedel till kök i Region Sörmland, Region Västmanland och Region Uppsala (Akademiska sjukhuset i Uppsala).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans ska gå till sjukhusen i Sörmland på orterna Eskilstuna, Nyköping och Katrineholm. Leveranser ska även gå till Sörmlands Naturbruk, Öknaskolan, Tystberga Sörmlands Naturbruk, Nynäs slott, Tystberga, Sörmlands länsmuseum, Nyköping, Åsa Folkhögskola, Sköldinge och Eskilstuna Folkhögskola, Eskilstuna.
Leverans ska gå till Västmanlands sjukhus, Västerås, Västmanlands sjukhus, Köping, Bergslagssjukhuset, Fagersta samt till Karlsgatan, Västerås.
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade produkterunder aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 69 000 000 SEK.
Uppgifterna baseras på statistik angiven i bilaga 2 Pris- och produktspecifikation för perioden 2021-06-01--2022-05-31 samt en uppskattning av kommande behov.
Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärde
Takvärdet i ramavtalet är 96 600 000 SEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.