Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servicetjänster inom hemtjänst
Referensnummer: KS2020-040
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98514000 Hemtjänst
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ett avtal för servicetjänsterna städning och tvätt samt leverans av matlåda på adresser inom Nora kommun.
Upphandlingen är en reserverad upphandling där deltagandet reserveras för skyddade verkstäder eller för leverantörer vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration av personer med funktionsnedsättning eller av personer som har svårt att komma in på arbetsmarknaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85311100 Äldreomsorg, 85312200 Hemkörning av varor, 90911100 Städning av bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen