401255-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Installationsarbeten för kopplingsstationer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sandlid, Ny 130/10 kV station
Referensnummer: 15113
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315700 Installationsarbeten för kopplingsstationer
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän information
Borås Elnät AB inbjuder intresserade leverantörer till anbudsansökan för prekvalificering för att lämna anbud på totalentreprenaden "Sandlid, Ny 130/10 kV station".
Borås Elnät AB avser att under 2020 - 2022 bygga en ny 130/10 kV station benämnd Sandlid, vilken ska ersätta den befintliga fördelningsstationen Sandlid (30/10 kV).
Omfattning
Denna totalentreprenad omfattar allt arbete och material för att uppföra ny station Sandlid samt kompletteringsarbeten i Borås Elnäts stationer Getängen, Älvsborgskullen, Viared samt Vattenfalls station OT52 Sjömarken.
Förberedande markarbeten kommer att vara utförda där Beställaren lämnar en terrasserad yta uppfylld med sprängsten och krossmaterial till i förfrågningshandlingarna angivna nivåer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31174000 Kraftförsörjningstransformatorer, 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen