401269-2019 - ÄndringSverige-Malmö: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
8505 Tygelsjö väster, kv. Fodret
Referensnummer: 19/116
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastigheterna Fodret 5 och 19 med flera i Tygelsjö ska få ändrad användning. Istället för industri och lager ska området rymma bostäder av olika slag och ha servicefunktioner, bland annat livsmedelsbutik och en förskola. Cirka 320 bostäder ska få plats inom planområdet.