401274-2019 - ÄndringSverige-Falkenberg: Laboratorietjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorietjänster
Referensnummer: SVN2019-83
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för avrop av hämtning och leverans av prover till laboratorium, samt analyser och i vissa fall provtagning till ovan angivna kommuners verksamheter. Analyserna innefattar bl.a. livsmedel, hygien, badvatten och dricksvatten, VA och avfall.