401351-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning och städning ÅVS
Referensnummer: UVA-2023-01164
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal avseende följande tjänster på återvinningstationer i Uppsala kommun.
Städning , snöröjning , halkbekämpning av området runt återvinningstationerna. Skötsel och underhåll av insamlingsbehållare. Ärende och avvikelsehantering samt bortforslande av dumpat material.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett ramavtal avseende följande tjänster:
städning , snöröjning , halkbekämpning av området runt återvinningstationerna. Skötsel och underhåll av insamlingsbehållare. Ärende och avvikelsehantering samt bortforslande av dumpat material.
Omfattning
städning , snöröjning , halkbekämpning av området runt återvinningstationerna.
skötsel och underhåll av insamlingsbehållare
ärende och avvikelsehantering
bortforslande av dumpat material.
I bilaga Information ÅVS framgår uppdragets återvinningsstationer med lokaliseringsuppgifter som adress, öppettider, antal städtillfällen per år, zonindelning mm. I bilaga ÅVS karta framgår den geografiska placeringen. För återvinningsstationer placerade inom zon 2 ersätts anbudspriset med särskild uppräkningsfaktor se mer information under punkt 6.5.1 ersättning.
Observera att återvinningstationer och därmed behov av tjänster kan komma att avvecklas under avtalets löptid.
Volym
Ramavtalet innehåller inte utfästelser av en viss volym under avtalsperioden. Det verkliga utfallet är beroende av vilka behov som uppstår under entreprenadens löptid. Antagen leverantör förväntas ha kapacitet att leverera avtalade tjänster/utifrån faktiskt behov.
Takvolym för hela avtalsperioden inklusive förlängningsklausuler är 20 000 st uppdrag. För det fall nu föreskriven takvolym uppnås kommer ramavtalet att upphöra att gälla, se nedan under rubriken ”Hävning”.