401436-2026 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Specifik upphandling Teknisk Projektledare till regiongemensam IT- och Beställningsportal
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Specifik upphandling Teknisk Projektledare till regiongemensam IT- och Beställningsportal
Beskrivning: Serviceförvaltningen tog över it-, ekonomi- och lönetjänster från SLSO 2021, med mål att införa en standardiserad it-leverans. Övergången har dock inte genomförts, vilket innebär att SLSO fortfarande har en avvikande lösning med högre kostnader, komplexitet och lägre robusthet som följd. Stockholms läns sjukvårdsområde (SLSO) behöver en erfaren Teknisk Projektledare som ska arbeta nära Serviceförvaltningens projektledare i gemensamma utvecklings- och förändringsinitiativ.
Intern identifierare: SLSO 2026-1359
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000