401448-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Djursholm: Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Elinstallationer och tillhörande material/produkter
Referensnummer: FN 2018/0177
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende elinstallationer och tillhörande material/produkter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31600000 Elektrisk utrustning, 31680000 Elektrisk utrustning och tillbehör, 31681000 Eltillbehör, 31681400 Elkomponenter, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.12 Beställare
Danderyds kommun, Tekniska kontoret, Kristin Åberg-Nilsson, Box 74, 182 11 Danderyd
Upphandlande och avropande myndighet:
Danderyds kommun, 212000-0126, Djursholms AB, 556002-2831
AFA.2 Orientering om objektet
Danderyds kommun inbjuder genom denna förfrågan intresserade att komma in med anbud avseende ramavtal för successivt avrop av hantverkstjänster. Danderyds kommun vill ha ett nära samarbete med sina ramavtalsleverantörer för att tillsammans utveckla och förbättra kommunens leveranser till invånarna. Samarbetet ska bygga på kompetens, förtroende och professionalism. Tillsammans ska vi på ett effektivt och strukturerat sätt skapa mervärden för invånarna i Danderyds kommun. Upphandlingen ska tillgodose Danderyd kommuns behov av extern kompetens och externa resurser vad gäller samtliga hantverkstjänster inom området Elinstallationer och tillhörande material/produkter.
Rangordningen tillämpas för uppdrag upp till 15 prisbasbelopp. Anbudsgivaren som enligt utvärderingskriterierna inkommit med det bästa anbudet rangordnas som nummer 1 och ska tillfrågas först vid beställning. Den anbudsgivare som inkommit med det näst bästa anbudet rangordnas som nummer 2 och ska tillfrågas om rangordnad nr 1 inte har möjlighet att ta det uppdraget eller inte svarar inom vid förfrågan bestämd tid. Rangordnad nr 3 tillfrågas därefter. För uppdrag mellan 15 och 30 prisbasbelopp tillämpas förnyad konkurrensutsättning. Detta innebär att samtliga tre ramavtalsleverantörer blir tillfrågade och får lämna anbud i konkurrens. Vid förnyad konkurrensutsättning ska valet av leverantör ske med hänsyn till någon, några eller samtliga nedan angivna kriterier utöver avtalade minimikrav:
Pris
Speciell kunskap och erfarenhet samt referenser rörande detta
Kvalitet
Tillgänglighet
Leverans och genomförandetid
Kapacitet
Miljöegenskaper och miljöhänsyn
Driftkostnader
Kostnadseffektivitet
Funktionella och tekniska egenskaper
Service och tekniskt stöd
Specificeringar av utförandeskrifter (så som exempelvis arbetstider, arbete under pågående verksamhet m.m.)
Danderyds kommun garanterar ingen specifik volym, utan anbudsgivaren åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår. Idag omsätter avtalet strax över 4 miljoner kronor per år. Ramavtalet avser uppdrag upp till 30 prisbasbelopp vid varje avropstillfälle. Kommunen förbehåller sig rätten att upphandla tjänster inom ovan angivet fackområde. Vid ny upphandling ges ramavtalsleverantörer samma möjlighet att delta som övriga leverantörer på marknaden.