401474-2019 - KonkurrensutsättningSverige-LUND: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktning Lokalnät
Referensnummer: 19/00278
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar förebyggande underhåll i form av besiktning av lokalnätet i nätområdena Elnät Syd och Elnät Öst, med option på störningsresurser under och efter stormperioder.
Elnät Syd: Lund-Lomma, Eslöv-Hörby, Höör, Klippan-Åstorp
Elnät Öst: Torsås, Hallabro
Avtal kommer att tecknas med 1 (en) leverantör
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314100 Tjänster på elområdet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Detta är en ansökningsinbjudan för leverantörer att ansöka om att få lämna anbud i Kraftringen Nät ABs upphandling av ramavtal avseende besiktning av lokalnät.
Ansökan om att lämna anbud genom att fylla i frågorna i dokumenten
Allmän information
Anbudsansökan
Samt bifoga efterfrågade handlingar.
Omfattning
Med lokalnät avses anläggningar som t e x nätstationer, stolpar, luftledningar, kabelskåp
Besiktning av luftlinjer avser flygbesiktning.
Kraftringen Nät AB avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
Beställare och upphandlande enhet
Beställare och upphandlande enhet är Kraftringen Nät AB, organisationsnummer 556228-1138.
Upphandlingen administreras av Inköpsavdelningen på Kraftringen Energi AB (publ).
Beskrivning av Kraftringen Nät AB
Kraftringen Nät AB ingår i Kraftringen Energi AB (publ). Kraftringen Energi AB (publ) är ett energibolag med ambitionen att leda utvecklingen av framtidens energi. Vi tar ansvar för att använda naturresurser så effektivt som möjligt genom att fokusera på lokala energilösningar som skapar både stora miljövinster och bidrar till en hållbar tillväxt i vår region. Vi erbjuder nutids- och framtidsanpassade produkter som hjälper kunden att hantera sin energivardag och engagerar oss i många olika framtidsprojekt med hållbarhetsfokus. Kraftringen Nät har cirka 100 000 elnätskunder.
Vårt huvudkontor ligger i Lund och merparten av vår verksamhet finns i Lund, Lomma, Eslöv och Hörby. Verksamheten är också starkt etablerad i nordvästra Skåne, Blekinge, Småland, Sjuhäradsbygden och på Västgötaslätten.
Vår verksamhet omfattar bland annat elnät, elförsäljning, fjärrvärme, fjärrkyla, gas, fiber och olika entreprenadtjänster. Vi är också involverade i ett flertal större projekt och miljösatsningar där Örtoftaverket och Brunnshög med forskningsanläggningarna MAX IV och ESS är några exempel.
Kraftringen Energi AB (publ) ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Vi har runt 460 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder kronor.
Läs mer på www.kraftringen.se