2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ungdomar som resurspersoner inom äldreomsorgen
Beskrivning: Aktivering och sociala insatser utförda av ungdomar inom vård och omsorg. Upphandlingen omfattar att leverera en tjänst där unga personer ska hjälpa till att aktivera boende på särskilda boenden i Västerviks kommun och därmed förhöja livskvaliteten samt öka den sociala samvaron. Upphandlingen har även som mål att skapa en brygga mellan generationer och ge ungdomar en inblick i vård och omsorg och inspirera till att välja vårdsektorn som framtida yrkesval.
Intern identifierare: U-017-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000