401518-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Årskonsulter 2019 – 2020 Landskapsarkitektur
Referensnummer: DU-UPP18-0225
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragen kommer att variera i omfattning från mindre utredningsuppdrag till större projekteringsuppdrag med framtagande av entreprenadhandlingar, m.m. i nära samverkan med arkitekter och övriga teknikkonsulter.
Syftet är att skapa en utemiljö som präglas av sköna och läkande miljöer med en vacker utblick mot de befintliga omgivningarna. Visionen är att gestalta en vacker, trygg och upplevelserik utemiljö med gång- och cykelvägar separerade från fordonstrafik för såväl patienter som personal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71420000 Landskapsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen