401522-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tjänster avseende fast egendom – Värdering av fastigheter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelVärdering av fastigheter
BeskrivningUpphandlingen avser ett ramavtal för tjänster avseende värdering av fastigheter. Syftet med ramavtalet är att täcka Köparens behov av fastighetsvärderingar. Nedan anges huvuddelen av de objektstyper som är föremål för fastighetsvärdering:Arrenden, hyraByggnader på ofri grundSmåhus, torp - Jord- och skogsbruksfastigheterRåmarkIndustriBostadshyreshusHandelHotellKontorSkolorÄldreboendeGruppbostäderSpecialfastigheter (t ex. bergtäkter, bergrumsanläggningar, parkeringsanläggningar mm)Exploateringsfastigheter, dvs. fastigheter med förväntningsvärdeIntrångByggrätterFriköp/avgäldsreglering av tomträtt Värderingarna utgör underlag för bland annat:Fastighetstransaktioner köp/försäljningUpplåtelse/reglering av tomträtt och arrendeHyressättningDomstolsförhandlingBelåning och bokslutIntrång
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113522:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 70332300 Tjänster avseende industriell egendom, 70332000 Tjänster avseende fast egendom som inte används för bostadsändamål, 70331000 Tjänster för bostadshus, 70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis
Optioner
Beskrivning av alternativenFörlängningsoptioner