401613-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Skogsinventering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter inom naturvärdesinventeringar och artskydd
Referensnummer: KS-UH/2023:40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77231400 Skogsinventering
II.1.4.
Kort beskrivning
Dnr KS-UH/2023:40
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast 2023-09-29
Upphandling av ramavtal avseende konsulttjänster inom samhällsbyggnadssektorn för utförande av uppdrag av varierande storlek. Konsulttjänsterna avses att avropas i olika skeden från förstudier och förprojektering till utbyggnadsskedet. Upphandlingen innefattar konsultkategorin NATURVÄRDESINVENTERINGAR OCH ARTSKYDD.
AUB.24 Sista dag för A att ställa frågor är den 2023-09-15
AUB.24 B kommer inte vara tillgänglig för frågor under perioden veckorna 28 – 33.
AUB.24 Sista dag för B att ge svar på frågor är den 2023-09-21
AUB.23 Sista dag för utskick av KFU är den 2023-09-21
AUB.31 Referenstagning kommer ske under veckorna 40 – 43.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Naturvärdesinventering och artinventeringar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art, omfattning och mängd
Konsulter för naturvärdesinventeringar, artskyddsutredningar, ekologisk kompensation, skötselplaner och reservatsföreskrifter
Beställaren avser att i första hand avropa konsulttjänsterna i samband med:
ny-, om- och tillbyggnader av infrastruktur och anläggningar i form av gator med tillhörande trafiksignalsystem och gatubelysning, konstbyggnader, VA-ledningar inklusive pumpstationer, tryckstegringsstationer och dagvattenanläggningar, torg, trädgård och parker samt skydd mot översvämning, buller och skred och övrig infrastruktur
samhällsplanering, plangenomförande, avtalsskrivning och marklösen
naturvårdsarbete och miljöövervakning
utredningar
Uppskattad volym för konsultkategorin beräknas till 7 miljoner kr.
Takvolymen för upphandlingen är 10 miljoner kr.
Artskyddsutredningar, ekologisk kompensation, skötselplaner och reservatsföreskrifter
Del nr: 2