40162-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitalt beställningssystem av tandteknik
Referensnummer: 2-3981/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att inkomma med ansökan att delta i upphandling avseende Digitalt beställningssystem av tandteknik som beskrivs i denna Inbjudan med tillhörande bilagor.
Syftet är att det upphandlade digitala systemet ska effektivisera hanteringen och öka spårbarheten genom hela beställningsflödet, dvs tillhandahålla ett enkelt flöde från beställning till emottagande av tandteknika produkter och som möjliggör bättre kontroll över arbeten, fakturor och kostnader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ett digitalt beställningssystem av tandteknik inklusive införande av systemet samt tjänster för underhåll och support. Systemet ska levereras som molntjänst eller on-prem lösning.
Det upphandlade systemet ska:
- hantera beställningar digitalt på tandtekniska arbeten som eventuellt kräver ritningar, digitala avtryck och fotografier etc.
- kunna användas av studenter med begränsningar där enbart lärare/tandläkare ska kunna godkänna och skicka iväg beställningar
- uppfylla gällande lagar och föreskrifter för tandvård, tandteknik och journalföring fungera med KI nuvarande och ev framtida journalsystem (ifall KI byter det).