401622-2016 - ResultatSverige-Uppsala: Marksanering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Saneringsåtgärd vid Åsbro f.d. impregneringsplats, östra upplagsområdet.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Åsbro, Askersunds kommun.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Schaktsanering av ett ca 6 ha stort område som förorenats av impregeringsverksamhet.
Åtgärden består i schaktning och transport av ca 30 000 m³ förorenade massor samt återfyllning med motsvarande mängd rena massor. De förorenade massorna består av förorenad jord och en mindre mängd förorenad bark.
Omhändertagande av förorenade massor ska ske vid SAKAB Norrtorp, och ingår därför inte i entreprenaden.
Åsbro f.d. impregneringsplats ligger på fastigheten Åsbro 1:194, Askersunds kommun.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45112340 Marksanering, 45112000 Grävning och schaktning, 90722200 Miljösanering, 90732200 Borttagning av förorenad jord
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.