401623-2016 - ResultatSverige-Uppsala: Marksanering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad Miljösanering Marieberg.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Marieberg, Kramfors kommun.
Nuts-kod SE321 Västernorrlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Åtgärderna består i schakt och borttransport av ca 33 000 m³ förorenad jord och sågspån inom en area om 14 ha samt efterföljande återfyllning och återställning. Mottagning av avfall har upphandlats separat och ingår ej i föreliggande entreprenad.
Mariebergs f.d. sågverksområde är beläget cirka 6 kilometer norr om Kramfors tätort, längs östra stranden av Kramforsfjärden. Området är ca en och en halv kilometer långt och 100-200 meter brett. Sågverksverksamhet har bedrivits i området mellan 1860-talet och 1970. För att motverka blånadsmögel på det sågade virket har det under perioden 1940-1970 behandlats med träskyddsmedel. Denna behandling har lett till dioxinföroreningar i jord i stora delar av området.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45112340 Marksanering, 45112000 Grävning och schaktning, 90722200 Miljösanering, 90732200 Borttagning av förorenad jord
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.