401624-2016 - ResultatSverige-Uppsala: Marksanering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Markarbeten saneringsprojekt.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Sveriges geologiska undersökning har som myndighetsuppgift att utreda, projektera och åtgärda förorenade områden. Föreliggande ramavtal syftar till att förenkla och effektivisera upphandlingsförfarandet vid markarbeten vid SGU:s saneringsprojekt.
Ramavtalet kommer att kvalificera leverantörer att lämna anbud på kommande markarbeten. En förnyad konkurrensutsättning (=kontraktstilldelning) kommer att ske vid varje sådant enskilt tillfälle, i kretsen av ramavtalsleverantörer.
De objekt som är aktuella att åtgärda, utgörs företrädesvis av riskklass 1-objekt enligt MIFO, även om objekt i riskklass 2 och 3 undantagsvis kan komma ifråga. Objekten kommer att kunna fördela sig på samtliga typer av branscher/föroreningar, och vara geografiskt spridda över hela Sverige. Objekten är företrädesvis saneringsschakter mindre än 10 000 m³. Större objekt och objekt som är mer specialiserade planeras att bli upphandlade i särskild ordning.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45112340 Marksanering, 45112000 Grävning och schaktning, 90722200 Miljösanering, 90732200 Borttagning av förorenad jord
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.