401628-2016 - ResultatSverige-Uppsala: Marksanering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Saneringsåtgärder vid Åsbro f.d. impregneringsplats.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Åsbro, Askersunds kommun.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Efterbehandlingsåtgärderna består i att:
· schakta och transportera förorenad jord,
· återfylla området med rena massor,
· hantera och eventuellt omhänderta förorenat vatten som uppstår,
· riva enkla byggnader/uthus.
Målsättningen är att åtgärderna ska utföras under år 2016 och en preliminär bedömning av arbetets omfattning framgår av Handling 10.2 och 11.1. Mängden förorenad jord uppskattas till ca 50 000 m³.
Aktuella efterbehandlingsåtgärder kommer i första hand att omfatta delområdena ”Gamla Åsbro” och ”Impregneringsverket”. Vissa mindre kompletterande åtgärder behöver också genomföras vid spårområdet inom ”Östra upplagsområdet”. Ytterligare åtgärder kan bli aktuella vid mindre delområden för det fall att detta ryms inom SGU:s budget för år 2016, likväl som att planerade åtgärder kan komma att behöva inskränkas av budgetskäl för t.ex. del av ”Impregneringsverket”. Delområden som av tids- eller budgetskäl inte åtgärdas under år 2016 kan komma att avropas som option för år 2017. Vid impregneringen i Åsbro i Askersunds kommun har impregnering av framförallt stolpar bedrivits med kreosotolja, kopparvitriol och arseniksalt. Verksamheten pågick mellan 1905 och 2011. Först på den gamla impregneringsplatsen fram till 1952 och därefter på den intilliggande nya impregneringsplatsen tills verksamheten avslutades 2011. Området är kraftigt förorenat av stora mängder framför allt arsenik och PAH (kreosot).
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45112340 Marksanering, 45112000 Grävning och schaktning, 90722200 Miljösanering, 90732200 Borttagning av förorenad jord, 90732300 Behandling eller återställning av förorenad jord
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.