2. Förfarande
Förfarande
Titel: Totalentreprenad rörtryckning dagvatten Renmarkstorget
Beskrivning: Vakin är i behov att öka kapaciteten på dagvattenavledning i centrala Umeå. Detta projekt avser en fortsättning på den tidigare utökningen efter Nygatan-Götgatan, så att man skapar en framtidssäkrad dagvattenavledning hela vägen ner till utlopp i älven. Den planerade dagvattenledningen bedöms behöva ha en diameter på 1800mm. Ledningssträckan är ca 360 meter med tillhörande sänkbrunnar. Entreprenadarbetena kommer utföras med metoden betongrörstryckning. Förläggning med schakt behövs för att ansluta ledningen i Götgatan till den nya ledningen samt för sista delen genom kajen till utloppet i älven.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119276:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten