2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad HÄK grovplanering
Beskrivning: Hagby Äng och Kulle är en ny grönskande stadsdel med småstadskaraktär, belägen ca 2,5 kilometer väster om Åkersberga centrum längs Svinningevägen. Marken består idag av öppna och plana ytor. Som framgår av detaljplanen kommer området att erbjuda bostäder, offentlig service och centrumverksamheter med en sammanhängande struktur av gatunät, parkstråk, parker och mötesplatser. Den nya stadsdelen kommer ha varierad bebyggelse med närhet till både vatten och rekreation.
Intern identifierare: KS 2024/0177
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000