401745-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Medicinska hjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
APAP, Bilevel och andningsmasker 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västervik, Landstinget i Kalmar län, Hjälpmedelscentralen, Timmergatan 5, SE-593 62 Västervik.
Nuts-kod SE213 Kalmar län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling syftar till att förse Landstinget i Kalmar län med APAP- och bilevelapparater samt andningsmasker.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33196000 Medicinska hjälpmedel, 33157400 Andningsapparater för medicinskt bruk, 33195110 Andningsmonitorer
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Beräknat totalt kontraktsvärde ca 8 000 000.
Uppskattat värde, exkl. moms: 8 000 000 SEK
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej