401762-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Installation av elektriska ledningar och armatur – Kundnära elnätsentreprenader lokalnät (Nätanslutningar)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKundnära elnätsentreprenader lokalnät (Nätanslutningar)
BeskrivningI mer än 100 år har Vattenfall elektrifierat industrier, levererat energi till människors hem och moderniserat vårt sätt att leva genom innovation och samarbete. Vattenfall ABs vision är att arbeta för fossilfrihet och där Vattenfall Eldistribution har ett stort ansvar att bidra till energiomställningen genom att säkra en tillförlitlig elleverans som möter våra kunders förväntningar. Vattenfall Eldistributions strategiska målsättningar är att till år 2030 ta höjd för att kunna distribuera dubbelt så mycket mer el i vårt elnät och att överföra el med 99,99% leveranssäkerhet. För att uppnå detta behöver vi accelerera utbyggnaden, förnyelsen och servicen av vårt elnät. Våra kunder förväntar sig en avbrottsfri elleverans med hög servicetillgänglighet. Vattenfall Eldistribution inbjuder härmed intresserade företag att prekvalificera till upphandling av ramavtal avseende entreprenader för att hantera nya och befintliga lågspänningskunders anslutningar till elnätet i västra Stockholm och nordöstra Götaland (se bifogade kartor), även benämnt som nätanslutningar. För att prekvalificera till upphandlingen behöver man endast svara på ett antal frågor samt skriva under den bifogade sekretessförbindelsen För detaljer se bifogat dokument "Inbjudan prekvalificering". Tveka inte att använda frågeverktyget här i e-avrop.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelVästra Stockholm 1
BeskrivningVästra stockholm
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101531:Lot:1
Huvudklassificering (cpv): 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelVästra Stockholm 2
BeskrivningVästra Stockholm
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101531:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelNordöstra Götaland 1
BeskrivningNordöstra Götaland
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101531:Lot:3
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelNordöstra Götaland 2
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101531:Lot:4