401809-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: 0264/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende Tekniska konsulter med inriktning på avfall, avfallsbehandling och återvinning till Renovas avfallskraftvärmeverk och därtill hörande verksamheter/områden.
1. Ackrediterad kontroll för trycksatta anordningar, lyftanordningar samt säkerhetssystem
2. Automatisering
3. Avfallsutredningar
4. Brand, skydd och säkerhet
5. Bygg och anläggning samt arkitekter med inriktning på industriell verksamhet
6. Elkraft
7. Energiutredningar
8. Geoteknik, hydrologi och deponikonstruktion
9. Inert avfall och massåtervinning
10. Korrosion och skador
11. Miljö och emissioner
12. Plastmaterial i tankar och rörsystem
13. Programmering av processtyrsystem
14. Rökgasrening
15. Rör-/mekanisk konstruktion samt ventilation
16. Styr- och reglerteknik
17. Termisk processteknik
18. Vattenrening
Härmed inbjuds Ni att lämna anbud enligt förutsättningarna i detta förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 18
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 18
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6
Del nr: 7
Del nr: 8
Del nr: 9
Del nr: 10
Del nr: 11
Del nr: 12
Del nr: 13
Del nr: 14
Del nr: 15
Del nr: 16
Del nr: 17
Del nr: 18