2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ombyggnation Gunnarskärsgården och Pastorsexpedition genom samverkan
Beskrivning: Detta avtal omfattar ombyggnation av Gunnarskärsgården (Gunnarskär 1:509) genom samverkan. I omfattningen ingår samordning av både projektering och utförande av byggentreprenad för att möta de nya behoven i verksamheterna. Inom ramarna för detta kontrakt har kommunen möjlighet att avropa ombyggnation av Lunden 1:162 (fd. pastorsexpeditionen), under förutsättning att kommunledningen beslutar om att utlösa option.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103465:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten